LED flooflight REN LED ∙ 2W ∙ grey ∙ 4200K ∙ IP44
Order code: VIV002790 | SKU Reference: #REN LED28/GR grey
Technical info
| Series | REN LED |
| Wattage (W) | 2W |
| Luminous flux (lm) | 100lm |
| Color temparature | 4200K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 140x98x100x192mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 50000h |
| Body color | silver |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
LED floodlight with 28 diodes, 4200K and average life time 50 000 hrs. The LED floodlight is a very good solution for places where it is necessary to illuminate a long time - shops, offices, warehouses, lighting displays, advertising signs, etc.


