RGB IR LED controller
Order code: VIV003585 | SKU Reference: RGB IR controller 72W in 240V-out 12V
Technical info
| Series | CONTROLLER |
| Voltage (V) | 12V |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 39x50x23mm |
| Max load | 72W |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| EAN | 3800228022931 |
RGB infrared controller 72W, 12VDC, with remote. The infrared RGB LED controller is a device for managing of LED strips. With infrared remote control with 24 buttons RGB LED controller has the possibility to control brightness and adjusting the permanent or changing color effects.
