LED strip MEGA LED ∙ SMD 5050 ∙ 6400K ∙ 5m
Order code: VIV003588 | SKU Reference: MEGA LED 60 SMD5050 W /reel 5m/ 6400K
Technical info
| Series | MEGA LED |
| Wattage (W) | 72W |
| Luminous flux (lm) | 4200lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 12V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Size (mm) | 10x5000mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| LEDs per meter | 60 SMD LED/m |
| Wattage/m | 14.4W/m |
| Luminous flux/m | 840 lm/m |
| EAN | 3800228022887 |
LED strip, 60 LEDs/m, 14.4W/m, 6400K, 12VDC, reel 5 m. LED strips are designed for decorative addition to ceiling concealed lighting, furniture glass shelves, facade walls and windows. They operate at low voltage 12V and therefore need LED DRIVER with adequate capacity. LED strips are available in daylight - 6400K.






