LED lighting frame SOLO LED ∙ 40W ∙ 3600lm ∙ white ∙ 4000K
Order code: VIV004115 | SKU Reference: SOLO LED 40W WH/CL
Technical info
| Series | SOLO LED |
| Wattage (W) | 40W |
| Luminous flux (lm) | 3600lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 591x591x10mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 575x575mm |
| EAN | 3800228027035 |
LED lighting frame 591 x 591, 40W, 90 lm/W, 230V, lifetime 20 000 hrs. Due to its clean lines and excellent energy efficiency LED panels have become a preferred office lighting solution. However, the technology and design of the LED panels are constantly evolving and this has led to the creation of a conceptually new type of LED panel – lighting LED frame.



