LED lamp JAY LED ∙ 5W ∙ 500lm ∙ E14 ∙ 4000K
Order code: VIV004298 | SKU Reference: JAY LED 5W E14 CL 4000K
Technical info
| Series | JAY LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 500lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E14 |
| Beam angle | 360° |
| Shape | cylindrical shape |
| Size (mm) | Ø18.3x68mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Equivalent | ~42W incandescent |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228028506 |
The series LED lamps JAY LED E14 are with a power of 5W and an excellent light output 100 lm/W. The lamps are with compact size, allowing them to be used in fixtures with limited space for lighting at home, in office buildings, shops, restaurants and other places where quality lighting is needed.



