LED ceiling light MATRIX LED ∙ 12W ∙ 4000K
Order code: VIV004403 | SKU Reference: MATRIX LED 12W CL
Technical info
| Series | MATRIX LED |
| Wattage (W) | 12W |
| Luminous flux (lm) | 634lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | rectangular shape |
| Size (mm) | 160x355x95mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | chrome |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800228029374 |
The lighting fixtures in MATRIX LED series are with interesting and original classic design and thus they contribute to the unique atmosphere in the room illuminated. The fixtures in the series emit light with 4000K color temperature for maximum visual comfort. LED lighting fixture, 12W, 230V, IP20, 120 ͦ, non dimmable, 4000K, 634 lm.

