LED panel for recessed mounting HELLI LED ∙ 40W ∙ 4800 lm ∙ white ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K
Order code: VIV004530 | SKU Reference: HELLI LED 40W WH CCT-switch
Technical info
| Series | HELLI LED |
| Wattage (W) | 40W |
| Luminous flux (lm) | 4800lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 595x595x24mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Mounting hole | 585x585mm |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234850054 |
The panel for recessed mounting HELLI LED is now available with the possibility for selection the color temperature. The desired color temperature can be selected via a slider on the power supply housing of the panel. The slider has three positions for color temperature of 3000K, 4000K or 6400K respectively. In addition, the power supply is now more compact, which makes it possible for the HELLI LED to be used with a frame for outdoor installation GRANDO FRAME.








