High efficiency LED panel AXEL LED PREMIUM ∙ 40W ∙ 4800lm ∙ 6400K
Order code: VIV004623 | SKU Reference: AXEL LED 40W W-6400K PREMIUM
Technical info
| Series | AXEL LED |
| Wattage (W) | 40W |
| Luminous flux (lm) | 4800lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 110° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 595x595x8mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 36 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 580x580mm |
| EAN | 3800234850931 |
High efficiency LED panels AXEL LED PREMIUM with light output 120 lm/W, illuminate in color temperature 4000K (neutral light) and 6400K (daylight). The dimensions of the panels are standard for installation in the most common T24 construction on a raster suspended ceiling. Other mounting options include accessories that are available separately: - in a mounting hole of appropriate size and with the help of clips; - external mounting with the help of a frame; - hanging mounting via suspension kit.






