LED floodlight VIGOR LED SMD ∙ 300W ∙ black ∙ 6400K ∙ IP65
Order code: VIV004647 | SKU Reference: VIGOR LED SMD 300W/B
Technical info
| Series | VIGOR LED |
| Wattage (W) | 300W |
| Luminous flux (lm) | 33000lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 420x300x37mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 36 months warranty |
| Material | aluminum |
| Ambient temperature | -20÷+45°C |
| EAN | 3800234851020 |
LED floodlight 300W, 33 000 lm, 230V, 6400K, black, IP65. The series floodlights VIGOR LED have a high energy efficiency 110 lm/W, 30 000 hours nominal lamp life, a high luminous flux and a degree of humidity and dust protection IP65.



