LED lighting fixture NEBULA LED ∙ 12W-18W-24W ∙ chrome ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6000K
Order code: VIV004814 | SKU Reference: NEBULA LED 24W CH CCT-switch
Technical info
| Series | NEBULA LED |
| Wattage (W) | 12W-18W-24W |
| Luminous flux (lm) | 12W:900lm; 18W:1350lm; 24W:1800lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø300x17mm |
| Lamp life (h) | 25000h |
| Body color | chrome |
| Light source | LED light source |
| Dimming | 3-step dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6000K |
| EAN | 3800234852379 |
The waterproof lighting fixtures NEBULA LED: - can be either surface mounted or recessed. An additional advantage is that NEBULA LED can be mounted in a hole with diameter that vary from 65 to 240 mm. - have a DIP-switch for choosing a color temperature: 3000K (warm white light), 4000K (neutral light) or 6000K (daylight); - have a DIP-switch on the backside for selecting power and light flux: 12W, 18W or 24W; - available with a metal outer ring in two body colors: chrome or black. The fixtures of the series NEBULA LED have a moisture protection index IP44 and are suitable for lighting in the bathroom or in other rooms with increased levels of moisture.









