Downlight for surface mounting LENA ∙ DL728 ∙ GU10 ∙ black ∙ IP44
Order code: VIV004858 | SKU Reference: DL728 BK LENA IP44
Technical info
| Series | LENA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | GU10 |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø70x90mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 35W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | aluminum |
| EAN | 3800234852713 |
The use of surface downlights adds a luxury touch to the interior. The series LENA GU10 consists of waterproof downlights in white and in black body color and is designed to be used indoors, in room with higher level of dampness or outdoors. The downlights for surface mounting are with aluminum body and are compatible with all GU10 LED lamps with VIVALUX brand.




