LED lamp with IR motion sensor SIGMA LED ∙ PIR ∙ 11W ∙ 1000lm ∙ E27 ∙ 4000K
Order code: VIV004985 | SKU Reference: SGM LED PIR 11W E27 CL SIGMA LED
Technical info
| Series | SIGMA LED |
| Wattage (W) | 11W |
| Luminous flux (lm) | 1000lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Beam angle | 220° |
| Shape | standard |
| Size (mm) | Ø60x123mm |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Equivalent | ~71W ЛНЖ |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234853796 |
SIGMA LED has only 11W consumption and built-in infrared motion sensor. It can be directly mounted on E27 lamp holder at places where light is needed only when someone is passing by.




