Multifunctional LED lighting fixture with remote control TILDA LED ∙ 88W ∙ CCT ∙ 3000-6000K
Order code: VIV005175 | SKU Reference: TILDA LED 88W 3000-6000K
Technical info
| Series | TILDA LED |
| Wattage (W) | 88W |
| Luminous flux (lm) | 5819lm |
| Color temparature | 3000-6000K |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | 560x490x65mm |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | dimmable with remote control |
| Warranty | 24 months warranty |
| EAN | 3800234855509 |
The new multifunctional ceiling light TILDA LED VIVALUX visually represents three concentric luminous rings, covered by another, slightly eccentric circle. This creates a multi-layered halo light effect, enhanced by the ability to adjust the color and strength of the light from the LED light source via remote control. The white metal body of the TILDA LED body is combined with a matte acrylic diffuser and is designed for direct ceiling installation, which makes the body an excellent choice for lighting in rooms with standard ceiling height: living rooms, bedrooms, modern office spaces, where TILDA LED will bring not only high-quality lighting, but also an eye-catching design element.




