Chandelier AMAYA ∙ SSP996-3H ∙ 3хE27 ∙ metal+smoked glass ∙ black/gold
Order code: VIV005316 | SKU Reference: SSP996-3H E27 AMAYA
Technical info
| Series | AMAYA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Size (mm) | 420x1200mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 3x25W |
| Body color | black/gold |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234856384 |
Transform your interior and give it a touch of high class with the designer series of AMAYA pendant lamps! The black round base provides a stable and clean attachment to the ceiling, turning these pendants into a real jewel for any modern space. The distinctive feature of the series is the ability to choose between a clean single line or a broken three-dimensional cascade of different-sized glasses. When the lamp is lit, the smoked glass softens the light flow, and the golden brass holder catches the glare and fills the room with a warm, welcoming and extremely cozy atmosphere.




