Bathroom lighting fixture ARBA LED ∙ 8W ∙ 4000K ∙ IP44
Order code: VIV003957 | SKU Reference: ARBA LED 8W CL
Technical info
| Series | ARBA LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 600lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 120° |
| Ingress protection | IP44 |
| Shape | linear shape |
| Size (mm) | 400x134x42mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 30000h |
| Body color | satin nickel |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | PC |
| EAN | 3800228025611 |
The bathroom lighting fixture ARBA LED 8W 4000K 230V is designed to be used to illuminate the area around the mirror. The IP44 protection ensures safe use in the area around the mirror in the bathroom.







