Emergency lighting fixture CASTOR LED ∙ 5W ∙ IP65 ∙ Li-ion ∙ 3.7V
Order code: VIV004116 | SKU Reference: CASTOR LED 5W IP65 Li-ion 3.7V 2200mAh
Technical info
| Series | CASTOR LED |
| Wattage (W) | 5W |
| Luminous flux (lm) | 350lm |
| Color temparature | 6400K (daylight) |
| Voltage (V) | 110-240V |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 355x136x60mm |
| Mounting | surface mounting with recessed option |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | ABS+PC |
| Battery charge | 24h |
| Battery discharge | 3h |
| EAN | 3800228027028 |
LED evacuation sign, 5W, IP65, Li-ion 3.7V, 2200 mAh.The emergency LED lighting fixture CASTOR LED is waterproof with IP65, allowing it to be used indoors as well as in places with increased moisture and dust levels. CASTOR LED comes in set with 5 stickers in accordance with the current emergency and evacuation lighting standards.


