LED recessed panel QUADRA LED ∙ 18W ∙ 1800lm ∙ white ∙ 4000K
Order code: VIV004283 | SKU Reference: QUADRA LED 18W CL
Technical info
| Series | QUADRA LED |
| Wattage (W) | 18W |
| Luminous flux (lm) | 1800lm |
| Color temparature | 4000K (cool light) |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | 200° |
| Ingress protection | IP44/20 |
| Shape | square shape |
| Size (mm) | 120x120x16mm |
| Mounting | recessed mounting |
| Lamp life (h) | 20000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Mounting hole | 95x95mm |
| EAN | 3800228028360 |
LED panel QUADRA LED 18W; 1800 lm; 4000K (coollight); IP44/IP20; 20 000 hours of useful life time; 2 years warranty. QUADRA LED is a square LED panel with high efficiency 100 lm/W and wider illumination area.





