Wall light STARK LED ∙ 2 x 3W SQ ∙ white ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP65
Order code: VIV004827 | SKU Reference: STARK LED 2x3W SQ/WH CCT-switch IP65
Technical info
| Series | STARK LED |
| Wattage (W) | 6W |
| Luminous flux (lm) | 480lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | adjustable 1°÷90° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 100x100x100mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 40000h |
| Body color | white |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234852492 |
The lighting fixtures in STARK LED series are waterproof and suitable for facade lighting. Each of them is with built-in LED light source and equipped with movable elements for adjusting the beam angle and achieving attractive light effects on the lit facade. There are square shape fixtures in this series with white or black body color and selectable CCT.












