Wall light STARK LED ∙ 2 x 3W SQ ∙ black ∙ CCT-switch ∙ 3000K-4000K-6400K ∙ IP65
Order code: VIV004625 | SKU Reference: STARK LED 2x3W SQ/BK CCT-switch IP65
Technical info
| Series | STARK LED |
| Wattage (W) | 6W |
| Luminous flux (lm) | 480lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Beam angle | adjustable 1°÷90° |
| Ingress protection | IP65 |
| Size (mm) | 100x100x100mm |
| Mounting | surface mounting |
| Lamp life (h) | 40000h |
| Body color | black |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Material | aluminum |
| Selectable CCT | 3000K-4000K-6400K |
| EAN | 3800234850955 |
The lighting fixtures in STARK LED series are waterproof and suitable for facade lighting. Each of them is with built-in LED light source and equipped with movable elements for adjusting the beam angel and achieving attractive light effects on the facade. The lighting fixture is available in a new easier way to select the desired color temperature, which can be done via a slider on the body power supply. Thus, depending on the position of this slider, the fixture glows constantly in one of the selected color temperatures: 3000K (warm white), 4000K (neutral light) or 6400K (daylight).












