Ceiling light LAYLA ∙ CL963 ∙ 1xE27 ∙ metal+PVC ∙ brown
Order code: VIV005283 | SKU Reference: CL963 E27/RS LAYLA
Technical info
| Series | LAYLA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Size (mm) | 390x220mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x25W |
| Body color | brown |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234856056 |
In line with new trends, we present a series of LAYLA ceiling lamps and chandeliers, created for interiors that require a strong character and effective, diffused lighting. The specific structure of parallel metal stripes refracts the light in a unique way, illuminating the room in a gentle symmetry of lights and graphic shadows. The series is available in two warm colors that easily adapt to any modern home: - Earthy brown - for strong contrast, classic elegance and rustic charm. - Soft beige cream - for a gentle radiance, lightness and harmony in scandinavian style. Compact ceiling lamps (E27): - Design: elegant fixtures for direct ceiling installation that adhere tightly to the surface. - Application: extremely suitable for rooms with low or standard ceilings (bedrooms, hallways, kitchens), where you want to maintain the feeling of spaciousness without visually overloading the space.




