Chandelier LAYLA ∙ SSP966-1H ∙ 1xE27 ∙ metal+PVC ∙ beige
Order code: VIV005286 | SKU Reference: SSP966-1H E27/BG LAYLA
Technical info
| Series | LAYLA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Size (mm) | Ø390x1200mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x25W |
| Body color | beige |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+PVC |
| EAN | 3800234856087 |
In line with new trends, we present a series of LAYLA ceiling lamps and chandeliers, created for interiors that require a strong character and effective, diffused lighting. The specific structure of parallel metal stripes refracts the light in a unique way, illuminating the room in a gentle symmetry of lights and graphic shadows. The series is available in two warm colors that easily adapt to any modern home: - Earthy brown - for strong contrast, classic elegance and rustic charm. - Soft beige cream - for a gentle radiance, lightness and harmony in scandinavian style. Stylish hanging chandeliers (E27) - Design: a hanging structure with adjustable height, in which the airy wire strip lampshade becomes the main visual center. - Application: the perfect accent solution for mounting above a large dining table, in the middle of the living room or above the kitchen island, providing voluminous and rich lighting.




