Ceiling light ASTRID ∙ CL967 ∙ 1xE27 ∙ metal+glass ∙ black
Order code: VIV005287 | SKU Reference: CL967 E27/BK ASTRID
Technical info
| Series | ASTRID |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Size (mm) | 300*270mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x25W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234856094 |
The ASTRID designer lighting series rewrites the rules of modern lighting by combining two of the most current trends: elegant smoked black glass and a metal structure made of wire stripes. When the light passes through the translucent smoked glass and is refracted in the metal shell, it creates a mystical, deep and extremely cozy atmosphere with subtle, graphic nuances. Compact ASTRID ceiling light (1 x E27): - Construction: a clean design for direct ceiling installation, combining a single piece of exquisite smoked black glass, embraced by a stylish structure of wire stripes. - Application: a perfect choice for rooms with low or standard ceilings - corridors, kitchens, bedrooms or stylish hallways. It adheres tightly to the ceiling and provides balanced, soft light without glare.




