Chandelier ASTRID ∙ SSP968-1H ∙ 1xE27 ∙ metal+glass ∙ black
Order code: VIV005288 | SKU Reference: SSP968-1H E27/BK ASTRID
Technical info
| Series | ASTRID |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Size (mm) | 300х1200mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 1x25W |
| Body color | black |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234856100 |
The ASTRID designer lighting series rewrites the rules of modern lighting by combining two of the most current trends: elegant smoked black glass and a metal structure made of wire stripes. When the light passes through the translucent smoked glass and is refracted in the metal shell, it creates a mystical, deep and extremely cozy atmosphere with subtle, graphic nuances. ASTRID hanging chandelier (1 x E27): - Construction: single pendant with a compact round ceiling base, in which the smoked black glass is completely covered in a designer wire structure. - Application: ideal accent lighting for reading corners, night lighting on both sides of the bed in the bedroom, in the hallway or installed in a row of several pieces above a kitchen bar counter.



