Chandelier ELVIRA ∙ SSP990-4H ∙ 4хE27 ∙ metal+glass ∙ black/amber
Order code: VIV005310 | SKU Reference: SSP990-4H E27 ELVIRA
Technical info
| Series | ELVIRA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E27 |
| Size (mm) | 700х100х1200mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 4x25W |
| Body color | black/amber |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234856322 |
The design of the ELVIRA series relies on textures that complement each other in a perfect way: - Natural wood base: brings a sense of nature, balance and true home comfort. - Black metal elements: rectangular ceiling plates and detailed cup holders that securely wrap each glass and add a modern, loft character. - Amber glass cups: textured glass (amber glass) refracts the light in warm, golden tones and completely eliminates glare. The collection offers a wide variety of shapes for complete and harmonious home lighting: - Triple ceiling light (3xE27): made with a wooden beam for a base and a rectangular black metal plate for attachment. A balanced model, mounted flush to the ceiling, which provides excellent light distribution in rooms with normal or lower heights. - Quadruple chandelier (4xE27): an impressive hanging body, combining a wooden beam for a base and a black metal rectangular plate for a secure attachment to the ceiling. The perfect accent to position above the dining table or kitchen island.



