Spotlight ELVIRA ∙ SP994-4L ∙ 4xE14 ∙ metal+glass ∙black/amber
Order code: VIV005314 | SKU Reference: SP994-4L E14 ELVIRA
Technical info
| Series | ELVIRA |
| Voltage (V) | 230V |
| Lampholder | E14 |
| Size (mm) | 550х80х190mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | max 4x25W |
| Body color | black/amber |
| Light source | no light source included |
| Warranty | 12 months warranty |
| Material | metal+glass |
| EAN | 3800234856360 |
The design of the ELVIRA series relies on textures that complement each other in a perfect way: - Natural wood base: brings a sense of nature, balance and true home comfort. - Black metal elements: rectangular ceiling plates and detailed cup holders that securely wrap each glass and add a modern, loft character. - Amber glass cups: textured glass (amber glass) refracts the light in warm, golden tones and completely eliminates glare. The collection offers a wide variety of shapes for complete and harmonious home lighting: - Single spot (1xE14): designed with a compact wooden base. Perfect for a bedside lamp, hallways or accent lighting of paintings and niches. - Double spot (2xE14): located on an elongated wooden beam. A great choice for narrower spaces, hallways or above mirrors. - Quadruple spotlight (4xE14): built on a long wooden beam. The four fully adjustable heads allow you to direct the light in four different directions, making it ideal for kitchens and living rooms.





