Occupancy sensor HABITO ∙ HF36-W ∙ white
Order code: VIV004995 | SKU Reference: HABITO HF36-W
Technical info
| Series | HABITO |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP20 |
| Shape | round shape |
| Size (mm) | Ø115x24mm |
| Mounting | surface mounting |
| Max load | incandescent 2000W; LED 1000W |
| Body color | white |
| Warranty | 12 months warranty |
| Sensor type | Occupancy sensor |
| EAN | 3800234853888 |
When light is needed in a certain area for the time when there are people there, the best solution is to install a genuine presence sensor HABITO HF36-W by VIVALUX. It emits high-frequency ultrasonic waves that create a 3-meter radius field within the sensor's range, representing its area of action as a presence sensor. When there is movement in the thus created field, the HABITO HF36-W sensor is activated and turns on the light sources connected to it. It detects human inhalation and thus keeps them lit. Beyond the presence area to the end of the range of the HABITO HF36-W, it works as a microwave motion sensor.





