LED bathroom fixture ARMI LED ∙ 8W ∙ CCT-switch ∙ 3000К-4000K ∙ chrome ∙ IP44
Order code: VIV004851 | SKU Reference: ARMI LED 8W CH IPARMI LED 8W CH CCT-switch IP44
Technical info
| Series | ARMI LED |
| Wattage (W) | 8W |
| Luminous flux (lm) | 640lm |
| Voltage (V) | 230V |
| Ingress protection | IP44 |
| Size (mm) | 400x143x87mm |
| Light source | LED light source |
| Dimming | non dimmable |
| Warranty | 24 months warranty |
| Selectable CCT | 3000K-4000K |
| EAN | 3800234852669 |
The bathroom lighting fixture ARMI LED is waterproof in chrome body color and has a button for selecting CCT: 3000K (warm white light) or 4000K (cool light). The lighting fixture can be mounted in three ways: - directly on the mirror, - over a cabinet, - or on a wall. The last two mounting methods are done by using mounting brackets included in the set.













